Postav o vršenju žita
Izložba prvenstveno predstavlja razvoj procesa vršenja žita, neposredno prije i nakon mehanizacije rada u polju. Priča započinje od gumna kao jednog od najranijeg oblika vršenja, nastavlja se prikazom od jednostavnijih pa do složenijih vršilica za žito te kombajna i traktora koji su čovjeku bitno olakšali taj težak proces.
Pedesetak oldtimer traktora i strojeva predstavljeno je u originalnom stanju u kojem su posljednji put korišteni za rad na polju. Bez naknadnih preinaka i u izvornom stanju, svaki traktor predstavlja jednu od brojnih zanimljivih i povijesnih priča.
Što možete vidjeti?
Rekonstrukciju Gumna
Nastanak civilizacija usko je povezan uz razvoj poljoprivrede. Uzgajanjem prvih žitarica ukazuje se potreba za odvajanjem zrna žitarice od njene stabljike, a taj proces naziva se vršenje žita. Kako se u tom procesu zrnje ne bi gubilo, tlo na kojem se žito vršilo posebno se prilagođavalo što je dovelo do nastanka povijesno značajnog mjesta nazvanog gumno.
Gumno je tvrda i ravna površina koja se koristila za vršenje žita. Na Poreštini su najčešće rađena kružnog, a rjeđe kvadratnog odnosno pravokutnog oblika. Podloga se pripremala od utabane zemlje učvršćene pepelom i izmetom stoke ili se popločavala kamenim „škrilama“ iz lokalnih kamenoloma dok je rub bio ograđena suhozidom ili jednostavnim niskim kamenim obrubom.
Prikaz razvoja alata i strojeva za vršenje
Od najjednostavnijih pa do najsloženijih u kolekciji je moguće razgledati šesnaest različitih primjeraka stroja od kojih je najstariji sačuvan iz 1885. godine (simbola razvoja poljoprivredne mehanizacije).
Posebna atrakcija je i stara vršilica u čiju je unutrašnjost moguće zaviriti, a koja svojim radom i karakterističnim zvukom budi uspomene starijih, a privlači pozornost najmlađih.
I tako, nizom eksponata, postav donosi priču jednog drugog vremena u kojoj pored ostalih značajno mjesto zauzimaju vršilica Morinini i stari traktor Fordson F – nerazdvojan par koji je dugo godina vršio žito.
U postavu o vršenju žita moguće je vidjeti više značajnih tipova vršilica. Od ručnih pa do strojnih izloženo je šesnaest vršilica popraćeno je brojim fotografijama iz rada tih vršilica i dokumentima koji svjedoče.
Jedna vršilica ima profil kroz koju se može pratiti put žita od ulaska u vršilicu do izlaska slame i zrna. Dokumente i fotografije koje dokumentiraju rad tih vršilica sa raznim tehiničkim opisima.
U postavu je opisan izum i razvoj vršilice.
Osim vršilica za žito u kolekciji se nalazi jedinstvena sačuvana vršilica za kukuruz marke Casalli stara preko 100 godina.
Taj stroj obilježio je nagli razvoj poljoprivredne mehanizacije stroja koji je obilježio i omogućio nagli razvoj poljoprivrede, jer je posao proces ubrzao i time oslobodio radnu snagu.
Traktor Story – kolekciju pedesetak oldtimer traktora i pogonskih motora
Traktori iz kolekcije: Fordson F (1923.), Fordson N (1929.), McCormin Int. (1924.), Kramer K12 (1937.), Deutz F2M315 (1940.), Fiat 600 C (1948.), Steyr D-180 (1948.), Bautz AS-122/A (1952.), Hanomag R 12 (1954.), Fendt Dieselross F15 (1955.), Zadrugar (1955.), Man Ackerdiesel AS 4407 (1950 – 1955.), OTO Melara C-25 (1957.), Lanz Buldog D – 2816 (1958.), MTZ 5 (1958.), Eicher ED 210/10 (1958.), Stihl 381 (1959.), Porsche L 319 (1960.), Ferrari MC-60 (1964.), HTZ DT20 (1966.), Tomo Vinković PE-18 (1974.), valjak Bubba tip UR 12.
Prikaz kombajna – zadnji korak u vršenju žita.
Tradicionalne alate i vozila korištene u obradi poljoprivrednih kultura (kraći opis).
Ostala zanimljiva povijesna vozila
Između ostalih tu su se pronašli i neki strojevi koji nisu bili toliko vezani za poljoprivredu no imaju u sebi djelić priče ovog kraja – Valjak Bubba, parni lokomobil, bager itd.